Aktualności

oskarkolberg.pl/

Spotkanie PTL w Instytucie im. Oskara Kolberga

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Poznaniu oraz Instytut im. Oskara Kolberga serdecznie zapraszają na spotkanie członków oraz sympatyków Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Premiera albumu Projekt.Kolberg

Już jutro, 18 września, światło dzienne ujrzy wyjątkowy album zatytułowany "Projekt.Kolberg". To interesujące wydawnictwo, na które składają się dwie płyty: z muzyką (Etnogramy) oraz filmem (Kolekcjoner). Polecamy!

więcej...

oskarkolberg.pl/

Prof. Grzywka-Kolago na tropie kolbergowskich baśni

Uwadze czytelników polecamy książki prof. dr. hab. Katarzyny Grzywki-Kolago, specjalistki od polskiego i niemieckiego dziewiętnastowiecznego folkloru. W dużym stopniu dotyczą one życia Oskara Kolberga i bajek zbieranych oraz wydawanych przez naszego patrona.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Pląsy w Kazimierzu

Dobiegł końca czterdziesty dziewiąty Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Instytut im. Oskara Kolberga pojawił się pod kazimierską sceną niemalże w komplecie. Mieliśmy też swój skromny wkład w postaci ufundowania dwóch nagród dla solistów-instrumentalistów.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Powstała Pracownia muzyki tradycyjnej

W ramach Instytutu Muzyki i Tańca powołana została Pracownia muzyki tradycyjnej - oddział specjalny Instytutu będący swoistą kontynuacją działań podjętych w ramach Roku Kolberga 2014.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Strojeludowe.net - interesujący dodatek do mapy regionów

Polecamy Państwa uwadze internetowy album o polskich strojach ludowych - strojeludowe.net. Zawarte w nim treści mogą być świetnym uzupełnieniem naszej mapy regionów kolbergowskich.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Rocznica śmierci Oskara Kolberga - wspomnienie i wizyta na Cmentarzu Rakowickim

Sto dwadzieścia pięć lat temu, trzeciego czerwca 1890 roku, w Krakowie zmarł Oskar Kolberg. Między innymi z tej okazji odwiedziliśmy ostatnio stolicę Małopolski i Cmentarz Rakowicki, na którym spoczywa etnograf.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Docenieni!

Wraz z Instytutem Muzyki i Tańca oraz Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina otrzymaliśmy wyróżnienie w plebiscycie "Wydarzenie Historyczne Roku 2014". Docenieni zostaliśmy za współorganizację obchodów Roku Kolberga.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Kraków: replika koncertu z 1889 roku

31 maja 1889 w Sali Strzeleckiej krakowskiego Celestatu odbył się uroczysty koncert ku czci Oskara Kolberga. Dziś, w imieniu Instytutu Muzyki i Tańca, mamy zaszczyt zaprosić na niezwykłe wydarzenie - dokładną replikę uroczystości sprzed stu dwudziestu sześciu lat.

więcej...

oskarkolberg.pl/

"Skarby z archiwum Oskara Kolberga" - nasz nowy projekt edukacyjny

Startujemy z nowym projektem edukacyjnym - "Skarby z archiwum Oskara Kolberga". To dwuletnie przedsięwzięcie realizowane przez zespół specjalistów związanych z naszym Instytutem. Na czym dokładniej będzie polegać? Kliknij, by poznać szczegóły.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Pamiątki po Roku Kolberga - pachnące nowością książki i płyty

Rok Kolberga już dawno za nami, wszystkie podsumowania i wnioski zostały już opisane. Tymczasem czeka nas jeszcze poznawanie wydawnictw, które spłynęły do nas od twórców oraz Instytutu Muzyki i Tańca. Bardzo dziękujemy, z przyjemnością zapoznamy się ze wszystkimi otrzymanymi książkami i płytami.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Trójjęzyczna konferencja w Cottbus

W miniony weekend troje pracowników Instytutu - panie Ewa Antyborzec i Hanna Pawlak oraz muzykolog Łukasz Smoluch - uczestniczyło w trójjęzycznej konferencji na temat Oskara Kolberga jako jednego z twórców Europy regionów. Wydarzenie odbyło się w Chociebużu (niem. Cottbus) i było powiązane z prezentacją kultury ludowej regionu Łużyc.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Dwie nowe publikacje

Prosto z drukarni dotarła do nas najnowsza książka dr Ewy Antyborzec "Monografie regionalne Oskara Kolberga. Założenia i realizacja". Polecamy też drugie z niedawno opublikowanych przez nas wydawnictw: "Od etnografii wsi do antropologii współczesności" pod redakcją dra hab. Wojciecha Dohnala.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Wielkanoc!

Wesołych, rodzinnych i tradycyjnie spędzonych Świąt Wielkanocnych życzą pracownicy Instytutu im. Oskara Kolberga. Niech się Wam szczęści!

więcej...

oskarkolberg.pl/

Polskie ludowe instrumenty muzyczne - prezentacja portalu

W imieniu Instytutu Muzyki i Tańca serdecznie zapraszamy do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie na oficjalną prezentację portalu „Polskie ludowe instrumenty muzyczne”. Wydarzenie będzie miało miejsce 17 marca 2015 r. o godz. 12.00.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Rękopisy Oskara Kolberga już w Internecie!

Z przyjemnością informujemy, że w Internecie dostępne jest już zdigitalizowane archiwum rękopisów Oskara Kolberga.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Ciekawostki "ze starego słownika"

"Ksiądz Wojciech kroczy nad Żabińcem" mawiał lud w dawnej Polsce, bo "księdzem" był nikt inny, jak pospolity bocian. Kto dziś pamięta, co to takiego "fiksatuar"? Przychodzimy w odsiecz zapomnianym wyrazom - przez cały rok na naszej stronie będą pojawiały się ciekawostki "ze starego słownika".

więcej...

oskarkolberg.pl/

Rosjanie o Kolbergu

Bardzo jest nam miło, gdy na publikacje naszych współpracowników powołują się badacze spoza Polski. Tym razem artykuł o działaniach podjętych w ramach Roku Kolberga 2014 pojawił się po rosyjsku w czasopismie Musicus.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Bułgarzy o polskim folklorze

Publikacja doktora Łukasza Smolucha, pracownika Instytutu im. Oskara Kolberga, znalazła się ostatnimi czasy w czasopiśmie "Bułgarski folklor" ("Български фолклор"). Zresztą, całe wydawnictwo poświęcone jest naszemu patronowi i szeroko pojętej polskiej etnografii.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Oficjalne podsumowanie Roku Kolberga

Rok Kolberga 2014 tworzyło cztery tysiące wykonawców i niemal trzy miliony uczestników - to fragment podsumowania, jakie wczoraj przedstawiono w Warszawie na konferencji prasowej z udziałem ministra kultury. Według badania, pierwszy raz o Oskarze Kolbergu usłyszało ponad milion Polaków.

więcej...

oskarkolberg.pl/

"Temu daj, temu daj, co mu kurek stoi...", czyli Kolberg dla dorosłych

Nakładem Instytutu im. Oskara Kolberga ukazała się niedawno kolejna drobna pozycja dla fanów polskiego folkloru - Kolberg w wersji dla dorosłych, czyli rozmaite ludowe bezeceństwa.

więcej...

oskarkolberg.pl/

"Być jak Oskar Coolberg!"

Delegacja Instytutu im. Oskara Kolberga odwiedziła wczoraj (29.01) szkołę podstawową nr 4 w Poznaniu, aby wziąć udział w podsumowaniu pomysłowego projektu "Być jak Oskar Coolberg". Myli się jednak ten, który po przeczytaniu powyższych słów wyobraził sobie nudną i sztampową akademię szkolną...

więcej...

oskarkolberg.pl/

"Rok Kolberga - i co dalej?" - konferencja w Sejmie RP

17 grudnia 2014 roku w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się konferencja "Rok Kolberga - i co dalej?". Grono debatujących zasiliła delegacja z Instytutu im. Oskara Kolberga.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Andrzej Kosowski: "Oskar Kolberg - zbieracz polskiego folkloru"

Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia, gdzie opowiadał o kończącym się już Roku Kolberga.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Wspomnienia z Roku Kolberga

Już jutro oficjalnie zakończymy Rok Kolberga 2014. Parę dni później podsumujemy ten niezwykły czas w naszym Instytucie. To okres wytężonej pracy, pisania raportów, wypełniania tabelek, rozliczania się z wypełnionych zadań. Ale dziś chcielibyśmy po prostu wspomnieć najpiękniejsze i najciekawsze chwile minionego roku.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Ostatnie akcenty Roku Kolberga 2014

11 grudnia 2014 roku w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbędą się uroczystości oficjalnie zamykające obchody Roku Kolberga 2014 w Polsce. Zostanie też przyznana nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Wicko: wystawa i konkursy poświęcone Oskarowi Kolbergowi

Wystawa poświęcona Oskarowi Kolbergowi, lekcje biblioteczne, konkurs recytatorski... Biblioteka Gminna i Gimnazjalna w Wicku (województwo Pomorskie) bardzo aktywnie włączyła się w obchody Roku Kolberga 2014. Nasz Instytut z dużą chęcią wsparł inicjatywę i pomorski zapał.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Rok Oskara Kolberga w Poznaniu i Wielkopolsce

Zapraszamy na spotkanie pt. "Rok Oskara Kolberga w Poznaniu i Wielkopolsce"

więcej...

oskarkolberg.pl/

Premiera "Sceny w karczmie"

28 października odbyła się w Teatrze Polskim w Poznaniu premiera opery Oskara Kolberga pt. "Scena w karczmie czyli powrót Janka".

więcej...

oskarkolberg.pl/

Relacja z konferencji "Dzieło Oskara Kolberga..."

W dniach 23-24 maja 2014 w Poznaniu odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Dzieło Oskara Kolberga jako dziedzictwo narodowe i europejskie” organizowana przez nasz Instytut. Zachęcamy do zapoznania się z krótką relacją.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Wystawa archiwalnej fotografii etnograficznej

Zapraszamy do wspierania projektu wystawy archiwalnej fotografii etnograficznej zgromadzonej w Archiwum Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM...

więcej...

oskarkolberg.pl/

Rok Kolberga 2014 - Aktualności

Zobacz najnowsze infomacje dotyczące Roku Kolberga

więcej...

oskarkolberg.pl/

Digitalizację rękopisów czas zacząć!

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Biblioteka Jagiellońska w Krakowie rozpoczęły digitalizację materiałów z archiwum rękopiśmiennego Oskara Kolberga.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Dwa nowe wydawnictwa!

Instytut im. Oskara Kolberga oraz Instytut Muzyki i Tańca zapraszają do zapoznania się z dwiema nowymi pozycjami wydanymi w ramach działań z okazji Roku Kolberga 2014.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Festiwal Książki "Czytajmy"

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży "Czytajmy", który odbędzie się w dn. 19-21 września 2014 na Zamku Królewskim w Warszawie.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Inauguracja Roku Kolberga 2014 w Filharmonii Narodowej

W poniedziałek 24.02.2014 w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się koncert inaugurujący Rok Oskara Kolberga.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Prezydent odznaczył pracowników Instytutu im. Oskara Kolberga

W poniedziałek 24 lutego 2014 o godz. 12.00 Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył zasłużonych dla kultury ludowej w związku z inauguracją Roku Kolberga.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Uruchomienie aplikacji „Przewodnik śladami Oskara Kolberga”

W sobotę 22 lutego 2014 roku, w siedzibie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie odbyło się uruchomienie aplikacji na urządzenia mobilne „Przewodnik śladami Oskara Kolberga”...

więcej...

oskarkolberg.pl/

Wystawa planszowa w Instytucie Fryderyka Chopina

W sobotę 22 lutego 2014 w siedzibie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina odbył się wernisaż wystawy "Powiedzcie podziękowanie Kolbergowi za jego mozolną pracę.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Inauguracja Roku Kolberga 2014 w Przysusze

W części oficjalnej przemawiali wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, burmistrz miasta i starosta przysuski.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Album przygotowany przez Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze

Z okazji Roku Kolberga Muzeum Wsi Radomskiej i Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze wydało wyjątkową publikację – album zatytułowany Oskar Kolberg 1814 – 1890.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Rok Kolberga w Songlines

Informacja o Roku Kolberga pojawiła się w najnowszym, 98. numerze największego anglojęzycznego magazynu o muzyce świata Songlines.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Konferencja międzynarodowa

W dniach 22-23 maja 2014 roku odbyła się w Poznaniu międzynarodowa konferencja naukowa pt. Dzieło Oskara Kolberga jako dziedzictwo narodowe i europejskie, zorganizowana z okazji 200-lecia urodzin Oskara Kolberga.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Rok Kolberga 2014 - działania IOK

Działania Instytutu im. Oskara Kolberga podjęte w związku z Rokiem Kolberga 2014.

więcej...

oskarkolberg.pl/

Rok Kolberga 2014

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę uznającą rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga.

więcej...

Polskie rocznice pod patronatem UNESCO 2014-2015

 • 1 października

  Okrowić się - zamienić się w krowę.

 • 2 października

  Okrowić się - zamienić się w krowę.

 • 3 października

  Okrowić się - zamienić się w krowę.

 • 4 października

  Okrowić się - zamienić się w krowę.

 • 5 października

  Śpiewać Tadeusza - cienko śpiewać, być w krytycznym położeniu.

 • 6 października

  Śpiewać Tadeusza - cienko śpiewać, być w krytycznym położeniu.

 • 7 października

  Śpiewać Tadeusza - cienko śpiewać, być w krytycznym położeniu.

 • 8 października

  Śpiewać Tadeusza - cienko śpiewać, być w krytycznym położeniu.

 • 9 października

  Śpiewać Tadeusza - cienko śpiewać, być w krytycznym położeniu.

 • 10 października

  Śpiewać Tadeusza - cienko śpiewać, być w krytycznym położeniu.

 • 11 października

  Śpiewać Tadeusza - cienko śpiewać, być w krytycznym położeniu.

 • 12 października

  Niestetać - biadać, narzekać, skarżyć.

 • 13 października

  Niestetać - biadać, narzekać, skarżyć.

 • 14 października

  Niestetać - biadać, narzekać, skarżyć.

 • 15 października

  Niestetać - biadać, narzekać, skarżyć.

 • 16 października

  Niestetać - biadać, narzekać, skarżyć.

 • 17 października

  Niestetać - biadać, narzekać, skarżyć.

 • 18 października

  Niestetać - biadać, narzekać, skarżyć.

 • 19 października

  Niderlandy (dosł. kraj nizki) - żartobliwie spodnie.

 • 20 października

  Niderlandy (dosł. kraj nizki) - żartobliwie spodnie.

 • 21 października

  Niderlandy (dosł. kraj nizki) - żartobliwie spodnie.

 • 22 października

  Niderlandy (dosł. kraj nizki) - żartobliwie spodnie.

 • 23 października

  Niderlandy (dosł. kraj nizki) - żartobliwie spodnie.

 • 24 października

  Niderlandy (dosł. kraj nizki) - żartobliwie spodnie.

 • 25 października

  Niderlandy (dosł. kraj nizki) - żartobliwie spodnie.

 • 26 października

  Smuciciel - ten, co smuci.

 • 27 października

  Smuciciel - ten, co smuci.

 • 28 października

  Smuciciel - ten, co smuci.

 • 29 października

  Smuciciel - ten, co smuci.

 • 30 października

  Smuciciel - ten, co smuci.

 • 31 października

  Smuciciel - ten, co smuci.

Ze starego słownika